Pekin-BeijingÇin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti ve Şanghay'dan sonra ülkenin ikinci büyük metropol alanıdır. Kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur. Dünyanın en eski başkentlerinden biri olarak sekiz yüzyıl boyunca Çin'in tarihinde belirleyici bir yer tutan Pekin, zengin Çin tarihine ait birçok eseri barındırır. Dünyadaki en büyük metropol alanlardan biri olan kent, Çin'in ulaşım merkezi olarak, birçok demiryolu ve karayolunun merkezidir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Sözcük anlamı ‘’ Kuzeydeki Başkent’’ anlamına gelmektedir. Zıtlıklar kentidir Pekin. Eski ile yeninin bu kadar burun buruna olduğu başka bir kent yoktur herhalde dünyada.
Devlet organlarının merkezlerinin yanında Çin Halk Cumhuriyeti’nin ekonomisini yönlendiren şirketlerin ana ofisleri de bu şehirde bulunuyor. Doncheng bölgesinin güney kesimleri fazla turist çekmiyor. Yasak şehirdeki deli kalabalıktan sonra sokakların tenhalığı ferahlatıcıdır.  Güney Doncheng eskiden bütün Pekin'i kaplayan "hutong" sokak tarzına sahip.  13.yüzyılda Moğol orduları Çin'e akınlar düzenlemeye başlamışlar ve sonunda Pekin'i de ele geçirmişler. O zamanlar Pekin caddeleri oldukça genişmiş. Caddelerin geniş olması şehrin savunulmasını zor hale getirmiş. Moğolları Pekin'de atan Çin hükümdarı şehrin bir daha istila edilmesini zorlaştırmak için caddelerin küçük yapılmasını emretmiş. Çinliler bu emri harfiyen uygulamışlar, sonuçta bugün dahi genişliği 4 metreden 50 santime değişen "hutong"lar Pekin'in yaşamında önemli bir rol oynuyor. 2008 olimpiyatlarına kadar Pekin merkezinin çoğunu kapsayan bu sokak tarzı yeni bina yapmak isteyen olimpiyat komitesine kurban gitmiş ama halen ayakta kalan örnekleri var. Ana caddede yabancı markaların, gösterişli mağazaların havalandırılmış atmosferinden çıkıp küçük hutonglara girdiğinizde tuvaleti bile olmayan evlerinde sıcaktan bayılıp kendini sokaklara atan Pekinlilerle karşılaşıyorsunuz. 100 metre mesafe içinde birden Pekin en zengin mekânlarından en fakir mekânlarına dalınca Çin'in hızlı kalkınmasının herkese yaramadığını, bunun hoşnutsuzluklara yol açmasının kaçınılmaz olduğunu anlıyorsunuz. Bu durumda Çin hükümetinin neden Tiananmen meydanında olağanüstü güvenlik önlemleri aldığını da anlıyorsunuz.
Kimya, Bilişim, Bankacılık, Alışveriş ve Ticaret Merkezleri oldukça gelişmiştir. Pekin 1950 ve 1960’lardaki yatırımlarla Çin’in önde gelen sanâyi merkezlerinden biri durumuna gelmiştir. Şehrin sanâyisi ağırlıklı olarak çelik, makina, hassas ölçüm âletleri, petrokimyâsal maddeler, dokuma ve elektrikli makina üretimine dayanır. Ayrıca kilim, halı, porselen, çini, yeşim taşı ve fildişi oyma işleri gibi malları üreten geleneksel el sanatları da ekonomide belli bir pay sâhibidir. Pekin’in bir yükseköğretim merkezi olma özelliği 1949’dan sonra pekişmiştir.

 

Pekinde gezilecek yerler

Çin Seddi.
Yasak Şehir: Yasak şehir 1987 yılında Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiş ve UNESCO tarafından dünyada korunmuş en geniş antik ahşap yapılar bütünü olarak tescillenmiş.
Yazlık Saray,
 Tiananmen Meydanı: Tiananmen meydanı civarında yer alıyor. Meydan ismini Maonun fotoğrafı saray kapısından alıyor. Kapının hemen arkasında (artık yasak olmayan) Yasak Şehir ve önünde ( aslında halka açık olmayan) Tiananmen meydanı var. Çeşitli müzeler ve devlet binaları da meydan çevresinde yerlerini almışlar.
Tiananmen Kapısı,
Cennet Tapınağı,
Terra Cotta Müzesi,
Ming Mezarlıkları
Beihai Parkı,
Lama Tapınağı,
Hutong, Wangfujing
Alışveriş bölgesi
Kutsal Yol
Silk Market,Porselen Müzesi,
Dünya Sanatları Müzesi,
Çan Kulesi
Pekin Main Street
Açık Pazar Yeri,
Numismatik Müzesi,
Arkeoloji Müzesi,
Doğa Tarihi Müzesi,
Sanat Tarihi Müzesi,
Tianning Pagodası,
Pekin Botanik Bahçesi,
Capital Müzesi
Gözlem Evi,
Panda House,
Ulusal Tiyatro Binası,
Niujie Cami,Panjiayuan Pazarı,
Yashow Giyim Çarşısı

 

Neler Yapılabilir?

Modern meydanlar, kalabalık caddeler, etkileyici sanat galerileri ve geniş bahçelerin yanı sıra çok sayıda müze, tarihi ve dini mekânda bulunmaktadır. Dünyanın insan eliyle yapılmış en uzun yapısı Çin seddinin en güzel kısmı Pekindedir. Po hay körfezinden başlayarak Pekin’in kuzeyinden geçen Çin seddi Huang-ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya kadar uzanıyor. Çin seddi aynı zamanda uzaydan görülebilen tek yapıdır. Yasak şehir de mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Eskiden imparatorluk alanı olarak kullanılan şehir, günümüzde müzeye çevrilmiştir. UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet tapınağı yapıları da şehre gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Şehirde 20’den fazla tarihi tapınak yer alır. Geleneksel yapının dışında modern yapıyı da taşıyan Pekin’de plazalar, gökdelenler ve caddeler görebilirsiniz. Şehir merkezinin hemen dışında yapay karla kurulmuş kayak merkezide turistlerin ilgilisini çeker. Gece hayatı açısından Pekin çok fazla seçenek sunar. Hem fakir hem zengin kesimler yaşadığından her cüzdana uygun eğlence merkezleri vardır.