ShanghaiÇin'in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin'in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir. Shanghai, Doğu Çin’de Yangtze Nehri Deltası’nın kıyısında yer alan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Shanghai, dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur. Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Shanghai, 2000'lerde ise yaklaşık 1000 gökdelenin olduğu ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu metropole dönüşmüştür. Çin’in yirminci yüzyılla birlikte en önemli şehri olan kent, cumhuriyet döneminde popüler kültürün, entellektüel tartışmaların ve politik olayların merkeziydi. Shanghai, tam Yangtze nehrinin ağzında deniz kıyısında doğal korunaklı bir konumda kurulmuş. Yani şehrin ulaşımı kolay, su var, Yangtze nehir boyunca üretilen ürünlerin ticaretinin yapılabileceği bir yer. Şehir konumu itibarıyla ideal koşulları sağladığı için asırlardır ülkenin ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Ülkede ticaret yapmak isteyen yabancıların ilk uğradığı ve yerleştiği yerlerdendir. Bu özellikleriyle Shanghai denince dışarıya açıklık, ticaret ve alışveriş geliyor. Dev gökdelenler sıradan bu şehirde. Ticaret ve ekonomi büyük zenginlik getirmiş bu şehre, şehirde lüks evler, arabalar çarpıyor göze. Öyle büyük siteler yapmışlar ki bazı şehirlerin nüfusundan fazla. 150 yıl önce küçücük bir balıkçı kasabası iken şimdilerde dünyanın en önemli şehirleri arasına girmiş. Shanghai’da Avrupalıların ne kadar etkin olduğu o günden kalma binalarla kendilerini gösteriyor. Çin ekonomisinin kalbidir Shanghai!  Shanghai’ın tam ortasında Yangzthe nehri var. Bu nehir uzunlukta dünyada 3. Sırada yer alıyor. Nan jing caddesi şehrin en işlek caddesi, turistlerin en çok ziyaret ettiği mekân ve aynı zamanda en pahalı mekândır. Shanghai halkının iletişime en açık olduğu bölgedir. Shanghai’ın 24 milyona yakın nüfusu var ama buna rağmen güvenli. Şangay, Çin tiyatrosunun doğduğu kenttir. Şangay Büyük Tiyatrosu, Görkemli (Majestic) Tiyatro ve Dramatik Sanatlar Merkezi Tiyatrosu, kentin başlıca tiyatro merkezlerindendir
Çin’in doğusunda olmasına rağmen yüzü batıya dönük şehirdir.  Shanghai İstanbul misali doğu-batı yönünde suyla ikiye bölünmüş bir şehir. Doğu taraf Pu-dong, Batı taraf Pu-şi dir.
Çin bölgesinin diğer şehirlerinde olduğu gibi Shanghai’da sisli ve pusludur.İmalat sanayi, Fuarcılık, Teknoloji, Finans, Bankacılık, Bilgisayar ve Bilişim, Tekstil, İlaç sanayi gelişmiştir. Şangay, ülkenin önemli ticaret, kültür, ulaşım, finans ve sanayi merkezlerindendir. Aynı zamanda önemli bir deniz limanı olan kentte 200'ün üzerinde uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. 1980 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarını dünyaya açmasıyla birlikte Şangay'ın yaşadığı ekonomik dönüşümler, 1990'larda kentte yükselen gökdelenlerle birlikte tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Kent, New York'tan fazla gökdelene ev sahipliği yapar. Şangay, modern Çin'in temsilcisidir. Çin’in en fazla iş göçü alan kentidir. 2010 Expo fuarına ev sahipliği yaparak bugüne kadar ki en fazla katılımcıyı ağırlamıştır.
Dünya’nın en büyük metropol şehirlerinden olan Şangay yeni Şangay ve eski Şangay olmak üzere 2’ye bölünmüştür. Yeni Şangay Gökdelenleri ve plazaları ile oldukça etkileyicidir. New Bund, şehri ikiye bölen Huangpu nehri boyunca giden oldukça uzun bir caddedir ve oldukça hareketlidir. Şehre gidenler bu cadde boyunca yürüyüşler yaparak alışveriş merkezlerini, dükkânları ve Çin mimarisi ile yapılmış binaları görebilirler. Ya da Huangpu(SARI) nehrinde tekne gezisine çıkılarak, nehrin her iki yakasını görme fırsatı yakalanabilir. Orientel Peral Tv Kulesi: Asya’daki en yüksek tv kulesidir. Bu kuleden şehrin panoromik manzarası seyredilebilir. 468 metre yüksekliğindeki bu kulenin içerisinde alışveriş alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Çok sayıda tarihi yapıya ve tapınağa sahip Eski Şangay bölgesi oldukça etkileyicidir. Bölgede yer alan Chongming Adası, Zhujajia Su Şehri, Qiabo tarihi kasabaları Çin’in en etkileyici noktalarındandır. İmparator Jia Jin zamanında başlanmış olan 400 yıllık Yuyuan bahçeleri nefes kesici bir güzelliğe sahiptir. Burada bulunan yeşim taşının bulunduğu kısım da mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Taşın bulunduğu Jade Buddha Tapınağı, Şangay’daki en önemli yapılardandır. Longhua Pagodası ve Lu Xun mezarıda tarihi yapılar arasında en dikkat çekici olanlardandır. Çok sayıda eserin sergilendiği Şangay müzesinde Çin’i en güzel yansıtan en güzel eserlerin bulunduğu bir müzedir. Küçük bir balıkçı kasabası olan Şangay’ın geçirdiği evrimi ve bugünkü metropol haline gelişini maketlerle anlatımı ilgi çekicidir. Müzeden çıktığınızda, hemen müzenin yanında yer alan People meydanına gidebilirsiniz. Bu meydan yeşil alanları, süs havuzları, küçük yer altı çarşıları ile görülmeye değerdir. Hareketli bir gece hayatına sahip olan kentte çok sayıda gece kulübü ve disko bulunur. Özellikle karaoke barlar çok fazladır. Nan jing Caddesi Şangay’ın en popüler caddesidir. Bu caddede pek çok mağaza ve alışveriş merkezleri yer alır. Xiang Yang Lu Fashion Market, dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz alanlardandır. Tüm markaların kopyaları ucuz fiyata bulunabilir. Ayrıca akrobatları izleyip, keyiflenebilirsiniz. Tarihi ve turistik yerleri gezmenin dışında alışveriş yapabilir, Çin’de ünlü olan Çin masajını(ayak masajını) yaptırabilirsiniz. Yuan bahçeleri hem gezmek hem de alışveriş yapmak için idealdir.
 

Önemli gezilecek yerler:
Orientalperal tv kulesi: Oriental Pearl Kulesi, Asya'daki en yüksek TV kulesidir., Yu Yuan bahçeleri: hem yeşillikler içerisinde dolaşabileceğiniz hemde alışveriş yapabileceğiniz bir yer. Feng shui anlayışından esinlenerek bahçe düzenlemesi yapılmıştır.
Nan jing Cadddesi: Shanghia’nın en işlek caddesidir., People Meydanı, Shanghai Müzesi: Shanghia ait çok eski kalıntıların bulanabiliceği müzedir.,Chongming Adası
Zhujajiao Su Şehri: Yangtze Nehri'nin güneyinde bulunan Zhujiajiao Eski Su Kenti, küçük ve sessiz bir yerleşim yeridir. Bu eski alan, huzur ve eğlence arayanlar için ideal bir yerdir.
Qibao Kasabası, Longhua pagodası, Lu Xun Mezarı,Sun Yat Sen Evi, Chiang Kai-shek Evi, New Bund: kenti iki parçaya bölen Huangpu Nehri boyunca, kilometrelerce uzanan bir caddedir. Modern Şangay'ın en iyi yansımalarından olan benzersiz Çin ve Batı mimari tarzı yapılar, bu ana cadde üzerinde sıralanmaktadır.
Jade Buddha Tapınağı: Yu bahçesininde yer alır. Bugün de kullanılmaktadır. Tapınağın içerisinde, Budizm'in kurucusu Sakyamuni'nin bulunduğu 1,9 m yüksekliğinde ve 3,4 m genişliğinde bir taş heykel yer almaktadır.
Şangay Sanat Galerisi,
Şangay fen ve Teknoloji Müzesi,
Şangay Tarih Müzesi: Şangay Müzesi, ülkenin tarihini yansıtan zengin bir koleksiyona sahiptir. Şangay Sanat Müzesi, modern çalışmalar, geleneksel Çin sanatı ve popüler sanattan örneklerin yer aldığı bir koleksiyona ev sahipliği yapar.
Şangay Hayvanat Bahçesi,
Şangay Akvaryumu,
Jin Mao Kulesi: Jin Mao Kulesi üçü yeraltında olmak üzere toplam 91 katlı bir binadır.
Jinshan Donglin Tapınağı,
Ohel Moishe Sinagogu,
Gongqing Orman Parkı,
Confucian Tapınağı,
Şangay Dünya Ticaret Merkezi
Tomorrow Meydanı,
Qinci Yangdian Tapınağı,
Dongjiadu Katedrali,
Şangay Çocuk Sarayı,
Dajing Pavilion,
Hongde Tapınağı,
Fuar Merkezi
 

Festivaller: Bahar Festivali (Cin Yeni Yılı), Lantern Festivali, Shanghai Çay Kültürü Festivali, Dragon Bot Festivali, Şangay Bira Festivali, Şangay Turizm Festivali, Yıllık Uluslararası Sanatlar Festivali, kentte düzenlenen kültürel organizasyonlardan sadece birkaçıdır.Alış-Veriş: Kent Süpermarketi (City Süpermarket; yiyecek, içecek, drink, eczacılık ürünleri...), Nanjing West Road No 580 Takılık Mallar Pazarı, Dondtai Rd Antika Pazarı, Fuyou Antika Pazarı, Yu Bahçe Pazarı ve Lujiabanglu Komas ve Fabric Pazarı, kentin önemli alışveriş yerleridir. Nanjing Yolu, Huaihai Yolu, Sichuan Yolu, Zhangyang Lu ve Fuzhou Yolu, kentin başlıca alışveriş caddelerindendir.