ChongqingÇin'in güneybatı bölgesinde yer alan eyalet düzeyinde bir şehirdir. Bu şehir, geçmişi her ne kadar çok uzun yıllara dayansa da, ziyaretçiler için eski tapınaklar veya mimari yapılar sunmamaktadır. Buranın tek özelliği: Yangzte Irmağı üzerinde yapılacak tekne gezilerinin başlangıç noktası olmasıdır. Yani: meşhur Yangzte ırmağı üzerindeki bir ana liman olarak önem kazanıyor. Batı Çin ülkesinin en büyük iç nehir limanıdır. Çünkü: Yangzte ve Jialing ırmakları, tam burada birleşiyor ve sanayi şehri olarak öne çıkan bu şehire avantajlı bir konum sağlıyor. Bir süre öncesine kadar, Yangzte nehri üzerinde, muhteşem güzel manzalar görülen ve iki güne kadar uzayan tekne gezintileri düzenleniyordu. Ancak, Üç Boğaz barajının yapılması ve nehirdeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle, bu tekne gezintileri, günümüzde, eskisi kadar cazibe sağlamıyor ve bir anlamda bitmiş durumda. Üç boğaz barajı demişken, burada “Üç Boğaz Köprüsü” var. Köprü: Wulong Karst Ulusal Jeoloji Parkı içindedir. UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bu korumalı 20 km. lik arazinin tam merkezinden, Wu nehri geçmektedir. Çin'in batı kesiminde en kalabalık şehir olan Chongqing. Sayısız gökdelenleri ve kalabalık kentleriyle Çin, bugün şehirciliğin doruğuna ulaştığı en göze çarpan merkezlerden biri. An itibari ile dünyanın en büyük kentlerinden biridir. İsmi çok bilinmese de Dünya'nin en kalabalık ülkesi olan Çin'in en kalabalık şehridir. Çin'in otomotiv merkezi olan şehir, yüksek teknoloji üreten şirketlerin de yavaş yavaş dikkatini çekmeye başlamıştır. Oldukça dağlık, tepelik bir yer aslında. Gök delenlerin sık bulunduğu bir bölge mevcut. Bölgeyi özgürlük anıtı adını verdikleri, şehrin simgesi olan kocaman bir taş heykelin etrafına kurmuşlar.
Chongqing, ya Chongqing merkezi kentsel alan, eşsiz özelliklere sahip bir şehir. Dağlar üzerine inşa edilmiş ve kısmen Yangtze ve Jialing nehirlerle çevrili, bir " dağ kenti" ve         " nehirler üzerinde şehir" olarak bilinir. Kentin gece ışıkları milyonlarca ve onların yansıması ile aydınlanır. Nehirleri üzerinde özel topografik özellikleri ile Chongqing dağlar, nehirler, ormanlar, yaylalar, şelaleler, boğazlar, mağaralar ve eşsiz bir manzaraya sahiptir.
Neredeyse on yıl ( 1937-1945 ) için Çin’in geçici Başkenti olarak, şehir de Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin üç merkezlerinden biri, hem de Çin'in tarih boyunca pek çok diğer savaşların stratejik bir merkez olarak olarak biliniyordu. Chongqing’de tahrip edilmiş birçok tarihi savaş zamanı binalar veya siteleri vardır. Bu siteler Chongqing şehir merkezinde bulunan Halk Kurtuluş Anıtı bulunmaktadır. Genel " Sirke Joe " Stilwell, bir Dünya Savaşı generali, adanmış General Joseph W. Stilwell Müzesi, İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında ölenlerin hava kuvvetleri personelinin anısına Nanshan bölgede hava kuvvetleri mezarlık, (1937-1945) ve RedRock Köy Müzesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Çu Enlay'ın liderliğindeki Chongqing Komünist Partisi için

 

Diğer tarihi yerler şunlardır:
Chongqing Müzesi, Çin'in ilk sualtı müzesi
Sadece yürüyüş yolları, dar sokakları ve yaya ile yoğun nüfuslu ve tepelik merkez ilçeye bitişiktir.
Renmin Otel, eski bir saray gibi tarz şehir Chongqing yakın lüks bir oteldir.
Luohan Si, bir Ming Hanedanı tapınağı
Şehir ve çevredeki tarihi yerleri yanında, Chongqing de aşağıdaki konumlar vardır:
Chongqing şehrinde Hongyadong tumturaklı ev
Fengjie CountyWuxi County Baotaoping Wharf,
Dazu Rock oymalar, UNESCO Dünya Mirasıdır. Dazu Rock oymalar yazıtlar ve kitabelerden  oluşan 100.000 'den fazla Çince karakterleri ve 50.000 heykeli içeren 75 sit alanından oluşur Wulong Karst Ulusal Jeoloji Parkı, Wulong County Üç Doğal Köprü ve Furong Mağarası)Güney Çin Karst parçası olarak UNESCO Dünya Mirası olarak listelenmiştir.
Ciqikou Chongqing Shapingba İlçesi'nde 1000 yıllık eski şehridir. Aynı zamanda, küçük Chongqing olarak da bilinir. Jialing Nehri'nin alt ulaşır yanında bulunan kasaba, tek seferde chinawares önemli bir kaynak olduğunu ve Ming ve Qing hanedanları döneminde yoğun bir ticari liman olarak kullanılmıştır.
Çongçing Önemli noktalar:
Fengdu Ghost City (hayalet şehir),
Fengdu County,
Three Gorges (üç boğaz barajı)
Dazu Rock Carvings (dazu rock oymaları ),
Shibaozhai,Qutang Gorge,Wu Gorge
Wulong Karst
Zhang Fei Temple, Xueyu Cave, Northern Hot Springs Park, Southern Hot Spring Park