ShenzenGüney Çin'in Guangdong eyaletinde ve Hong Kong'un tam kuzeyinde yer alan büyük bir şehirdir. Hong Kong'la çok sıkı ekonomik ilişkilere sahiptir.
Şehir dünyanın en hızlı büyüyen yerleşkelerinin başında gelmektedir. 1979'da şehrin mevkiinde küçük bir kot yerleşkesi bulunmakta idi, Çin ekonomisinin liberalleşmesi sonucu uygulanmaya başlanan "Özel Ekonomik Bölge" politikasının ilk örneği olan Shenzen, yabancı yatırımcıların yatırımları sayesinde hızla büyümüştür. Günümüzde dünyanın en kalabalık 15. şehridir. 12 milyon civarında nüfusa sahiptir.
2007'de, kenti Hong Kong'a bağlayan bir köprü yapıldı. Bu bağlantı hem ekonomi hem de yaşama şartlarını olumlu yönde değiştirdi.
Şehirde, en yüksekleri Kingkey Finance Tower (439 m), Seg Plaza (356 m) ve Hua Qiang Bei (292 m) olmak üzere toplamda 200 metrenin üzerinde 23 kadar gökdelen vardır.
Shenzhen ve çevresi, 1986 ile 1996 yılları arasında, dağlık ve ormanlık araziden yoğun bir kente dönüşmüştür. Shenzhen limanı dünyanın en işlek limanlarındandır.
Shenzhen, 2011 yılında Universiade oyunlarına ev sahipliği yaptı.
Güney anakara Çin'in önemli finans merkezi olan, Shenzhen ev Shenzhen Borsası yanı sıra çok sayıda yüksek teknoloji şirketlerinin merkezidir.  Shenzhen Çin’in işlek konteyner limanlarından biridir.

Shenzhen kapsamlı bir ekonomik güç açısından anakara Çin’in şehirleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Sanayi üretimi bakımından ikinci sıradadır.  Shenzhen Çin'de önemli olan üretim merkezi. 1990'lı yıllarda, Shenzhen "her üç günde birçok katlı bir gün bir bulvar" inşa olarak nitelendirildi.  Shenzhen’in hızla büyüyen silueti dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Shenzhen Kongre ve Sergi Merkezi, iş faaliyetleri, kutlamalar, konferanslar, kongreler, eğlence etkinlikleri, sergiler, restoranlar ve gösterileri her türlü barındırma çoklu fonksiyonları ile bir süper büyük kamu inşaatıdır.

 

Görülmesi Gereken Yerler:
Shenzhen en önemli turistik yerlerden biridir.
Happy Valley
Safari Park
Dameisha Promenade
Xiaomeisha Beach Resort
Zhongying Jie / Chung Ying Caddesi
Xianhu Gölü Botanik Bahçe
Lianhuashan Park
Lizhi Parkı
Zhongshan Park
Wutongshan Parkı
Shenzen Kültür Merkezi