DalianDalian, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeydoğusunda, Liaoning eyaletinde bulunan bir şehirdir. Doğusunda Sarıdeniz, batı ve güneyinde Bohai Denizi bulunur. Şehrin ana sektörleri tarım, sanayi, bilgisayar, turizm ve finanstır. Şehir 2006 yılında China Daily tarafından Çin'in en yaşanılır kenti seçilmiştir. Liaonin yarımadasının ılık su şehridir. Dalian eyaletin ikinci büyük kenti vardır ve ilçe idari durumu, sadece eyalet başkenti ( Shenyang ) büyüktür.  Shandong yarımadası genelinde güneybatıda yer alır. Bugün için bir mali, nakliye ve lojistik merkezidir. Dalian, örneğin Pekin, Xian, Nanjing veya Luoyang gibi antik başkentlerine göre, sadece 100 yıllık bir geçmişi olan genç bir şehirdir.
Dalian’da genellikle çeşitli yerlerden insanlarla bir şehir olduğu için Standart Mandarin konuşulmaktadır.
Dalian genel gücü açısından Çin şehirleri arasında sekizinci sırada yer alıyor. Kentin ana sanayi makine imalatı, petrokimya ve petrol rafine ve elektronik içerir.
-Tarımsal ve Yetiştiricilik: tarım ve su ürünleri yetiştiriciğili tabanlı oldu.
-Ağır, Hafif ve Dağıtım Endüstrisi( nakliye): Dalian Liman uluslararası ticaret için çok önemli bir liman olarak ortaya çıkmaktadır.  Petrol tankerleri için yeni bir liman, bir yağı ucunda boru gelen Daqing petrol yataklarından , 1976 yılında tamamlanmıştır.  Dalian Çin 6. büyük limanıdır. Buna göre, Dalian için önemli bir merkezdir petrol rafinerileri, dizel mühendisliği ve kimyasal üretim.

Görülmesi Gereken Yerler:
Dalian özellikle Japonya, Güney Kore ve Rusya'da yerli turist ve yabancı ziyaretçiler arasında popüler bir yerdir. Ilıman iklimi ve çoklu plajların yanı sıra Çin'in modern tarihin önemi turist çekmiştir.  En ünlü plajlarından bazıları Tiger plaj, Xinghai plaj, Jinshitan plaj ve Fujiazhuang plajıdır
 

Görülmesi Gereken Yerler:
ZhongShan Bölge: Zhongshan Meydanı (dahil Dalian Zhongshan Meydanı'nda Modern binalar) ve Dostluk Meydanı .  Ayrıca ekonomi merkezidir. Century Park da bu bölgenin bir parçasıdır.
Laohutan, Fujiazhuang Plaj ve Discovery Arazi: Laohutan doğal manzarası ile su altı dünyası, Kuş Parkı ve yakın zamanda tamamlanan Kutup Bölgesi bahçesi vardır.  Yunus gösteri Kutup Bölgesi Hayvanat Bahçesi için büyük bir cazibe olduğunu.  Discovery Kara, altı farklı büyük doğal noktalar içeren bir tema parktır.
Shahekou District: Xinghai Meydanı, Xingghai Park ve Heishijiao Xinghai Meydanı Dalian Şehri (1998)  inşa edildi ve Doğu Asya'nın en büyük alanı olması planlanıyor.  Xinghai plaj içeride Xinghai Park’ı yaklaşık 800 m uzunluğunda ve yüzme için mükemmel bir yerdir.
Zafer Meydanı, 4 katlı yeraltı bir yeraltı alışveriş merkezi.
Dahei Dağ
Jinshitan Çevre Alanı
Jinshitan plaj, Altın Pebble Beach muhteşem koyları ve kaya oluşumları ile bir turist çekim merkezidir. Bir golf sahası (Jinshitan Uluslararası Golf Sahası), kros motosiklet, bir tema parkı (orada da Dalian Discoveryland ) ve bir oyun ormanı vardır.
Lushun Müzesi
Lushun Railroad Station
203 Tepesi ve Shuishiying Toplantı Yeri
Pulandian City Anbo Hotspring ve Kayak Kursu,

Wafangdian City Zhangxing Adası Uluslararası Golf Sahası,
Binyugou Scenic Area ve Zhuanghe City Buyun Mountain Hotspring,

Dalian Ormanı Hayvanat Bahçesi
Sun Asya Ocean World
Polar Dünya  Orman Hayvanat Bahçesi ücretsiz menzilli hayvan bölümü yanı sıra, daha geleneksel bir hayvanat bahçesi vardır. Polar Dünya Çin'de kutup hayvanları için ayrılmış tek parkıdır. Dalian ev dâhil olmak üzere kamu kareler, bir dizi aynı zamanda Xinghai Meydanı ve bira festivalleri için de ünlüdür.