Xiamen - AmoyXiamen, ayrıca Amoy olarak da bilinir. Tayvan Boğazı'nın güneydoğu kıyısında yer alan büyük bir sahil şehridir. Fujian eyaletine bağlıdır.
Xiamen 2006 yılında Çin'in ikinci "yaşam için en uygun şehiri" 2011 yılında da Çin'in "en romantik eğlence kenti" olarak unvan aldı.
Xiamen farklı ve gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Birincil ekonomik faaliyetler balıkçılık, gemi yapımı, gıda işleme, bronzlaşma, tekstil, makine imalatı, kimya sanayi, telekomünikasyon ve dahil finansal hizmetlerdir. Şehrin 162 ülke ile ticari ve ekonomik ilişkileri vardır.

 

Görülmesi Gereken Yerler:
Xiamen ve çevresindeki kırsal manzarası ve ağaçlıklı plajları ile ünlüdür.
Gulangyu Ayrıca Piyano Adası olarak bilinen, şehir manzarasına sahip popüler bir hafta sonu kaçış ve birçok Victoria dönemi stili Avrupa yapılara sahiptir.
Xiamen Botanik Bahçesi  doğaseverlerin cennetidir.
Budist Nanputuo Tapınağı
Xiamen Üniversitesi eski geleneksel binaların ve yabancı dil bölümünden dışında sakin bir göl mazarası ile güzel bir kampüstür. Baicheng sahili boyunca üç küçük kapıdan üniversiteye girebilirsiniz.
Su Bahçe Expo Park yaklaşık 6,76 km 2 bir planlama alanı (2.61 sq mi) dahil beş sergi parkı adalar, dört ekolojik manzara ada ve iki yarımadadan oluşur, ana köşk, Çin Eğitim Parkı, Deniz Kültür Adası, Spa Adası ve diğer fonksiyonel alanları ve ilgili tesislerdir.