WenzhouVilayet düzeyindeki şehir Çin’in güneydoğusunda Zhejiang eyaleti içinde yer alır. Wenzhou hala Çin kontrolü altında birkaç limanlarından biri olarak önem kazanmıştır. Sanayi şehridir.
339 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bol, deniz kaynakları ve çok güzel adaları vardır. Dongtou, Wenzhou ilçelerinden biridir, aynı zamanda "Yüz Adaların İlçesi" olarak adlandırılır.
Kentin modernleşse de  geleneksel adetlerini korumaktadır. Wenzhou kentinin merkezindeki canlı Wuma caddesinin iki yanı boyunca değişik Avrupa mimari yapılar görülmektedir. Burada çeşitli sektörde faaliyet gösteren yüzlerce fabrika ve atölye bulunmaktadır. Nakış ve tahta oyma sanatı ile Çin’de büyük ün kazanmıştır.
Nanxi ırmağı, Wenzhou kentinin 20 km uzaklığındaki Yongja ilçesinin arasından geçer. Irmağın iki yanı boyunca 200’ü aşkın eski köy vardır. Köyler 500-600 yıllık mimarilerini gizler.
Yantou köyü oldukça önemlidir. Köye girince içindeki bir cadde turistlerin dikkatini çeker. Pek uzun olmamakla birlikte caddenin iki yanında koridorlar inşa edilmiştir. Burada hem rüzgar ve yağmurdan korunabilir hem de keyifle oturabilirsiniz. Aynı zamanda bu cadde tarihi dükkanlar caddesidir.
Wenzhou da gıda, ihracat, çay, şarap, süt, kereste, kağıt  alunit (şap ve gübre yapmak için kullanılan metalik olmayan mineral) sanayii gelişmiştir. Alünit burada oldukça bol bulunmakta ve Wenzhou "Dünya Alünit Başkenti" olarak anılmaktadır. Elektrikli makine, deri ürünleri, genel ekipman, güç kaynağı, plastik imalat, tekstil ve hazır giyim, ulaşım araçları, kimyasal ürünler, metal ürünleri ve metal işleme de bulunmaktadır.
Wenzhou canlı iş faaliyetleri dolu bir şehirdir. Şehir Çin’in Ayakkabı Başkent’i ve Elektrik Ekipmanları Başkenti olarak da görülmektedir

 

Görülmesi Gereken Yerler:
Yongjia County
Nanxi River
Furong Üçgen Kaya
Tengxi Havuz Şelale
Oniki Peaks
Taogong Mağarası
Furong Antik Hamlet ve Aslan Kayası