HangzhouÇin'de Yangtze Nehri Deltasında bulunan kent Zhejiang eyaletinin başkentidir. Şangay'ın 180 km güneybatısında yer alan kent, 2004 itibariyle kayıtlı 6,5 milyon nüfusa sahiptir.  Yantze Nehri Deltası'ndaki önemli kentlerden biridir. "Gökte cennet, yeryüzünde Suzhou ve Hangzhou", Hangzhou'nun güzelliğini ifade eder.  Hangzhou aynı zamanda doğal güzelliklere de sahiptir ve adı bunlar hasebiyle duyulmuştur. Özellikle de Batı Gölü en kayda değer turistik, doğal güzelliğidir. Neolitik kültüre dair arkeolojik bulgular da rastlanmıştır; bu sebeple şehir oldukça tarihî bir şehirdir. Bir çekirdek kenti Yangtze Nehri Deltası, Hangzhou üzerinde bir konuma sahiptir. Hangzhou Körfezi 180 kilometre (110 mil) güneybatısında Şangay’a ekonomik güç verir.  Doğal manzarası ile Çin'in en ünlü ve zengin şehirlerinden biri olmuştur. Kentin Batı Gölü en iyi bilinen cazibe noktasıdır. Dünyadaki en uzun yapay kanal olan Beijing-Hangzhou Büyük Kanalı ve muhteşem gelgitleriyle ünlü olan Qiantang Nehri, Hangzhou kentinin ortasından geçer.

Hafif sanayi gibi çok çeşitli sektörler ile bir sanayi kentidir, tarım, tekstil, aynı zamanda kıyı Çin için önemli bir üretim üssü ve lojistik merkezi olarak kabul edilir. İlaç sanayii, bilgi teknolojileri, ağır ekipman, otomotiv parçaları, elektrikli ev aletleri, elektronik, telekomünikasyon, ince kimyasallar, kimyasal lif ve gıda işleme dahil, yana birçok yeni sanayi geliştirmiştir.
Hangzhou, tarihi eserler ve doğal güzellikleri ile ünlüdür.  Çoğunlukla da en doğal şehirlerinden biri olarak sıralamasında, Çin'de en güzel şehirlerinden biri olarak bilinir. Hangzhou birçok yeni kentsel gelişmenin olmasına rağmen, tarihsel ve kültürel mirasını korur.  Bugün, turizm Hangzhou'nın ekonomisi için önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. Hangzhou en popüler yerlerinden biri olan Batı Gölü, bir UNESCO Dünya Mirası. West Lake Kültürel Peyzaj 3.323 hektar (8210 dönüm) bir alanı kaplar ve Hangzhou en önemli tarihi ve doğal yerlerden bazılarını içerir.  

 

Görülmesi Gereken Yerler:

Phoenix Dağı,
Hangzhou şehir kapısı,
West Lake,
Hu Xueyan Residence,
Hangzhou tarihi bir konak,
The Residence Hu Xueyan Caddesi üzerinde bulunan Hu Xueyan, bir yerli tarafından 1872 yılında inşa edilmiştir.
Xixi Ulusal Sulak Alan Parkı sulak ekolojik sistemi korumak amacı ile kurulmuş, yaklaşık 10km2 bir alanı kaplamaktadır.  Balık havuzları ve sazlık restore edilmiş ve birçok kuş türlerine ev sahipliği yapar.  Bir tapınak ve çeşitli tarihi kırsal evler vardır.
Hangzhou Botanik Bahçesi,
Hangzhou Zoo
O Fang Caddesi (O Fang Jie),
Eski Çin Sokak
Longjing çay
Jade Springs (Yu Quan)