Bize Ulaşın

Blog

Çin İthal Yaş Meyve Pazarı

Çin’in yaş meyve ithalatı 2.8 milyon ton civarında, yaş meyve ihracatı da yaklaşık olarak 2.8 milyon ton civarında. Çin’in yaş meyve ihracatında düşme gözlenirken, ithalatı ise %26 oranında artmakta. 

Çin’in ithal meyve pazarını genelde tropikal meyveler oluşturmakta. Tüketici tercihlerinin yanı sıra, coğrafi olarak Çin’e de yakın olan Güney Asya ülkeleri, Çin ithal meyve pazarında daha aktif. Güney Asya ülkelerinin Çin’e meyve ihraç izinleri de hayli geniş. Güney Asya ülkeleri haricinde, Amerika, Güney Afrika ve Şili, Peru gibi Güney Amerika ülkeleri de pazarda bulunan diğer önemli oyuncular.

Çinli Muz Yiyor

Çin en fazla muz ithal ediyor, Çin’in yaş meyve ithalatının %29.1′ini muz oluşturuyor. Çin’e muz ihracatında en büyük pazar payı %85 ile Filipinlere ait. Filipinler, Çin’e yılda 694 bin ton muz ihraç ediyor. Filipinleri, Burma, Vietnam ve Tayland takip ediyor. Muz’u, kavun karpuz ve Ejderha meyvesi takip ediyor.

İthal Meyve Pazarının En Hızlı Büyüyen Ürünleri

2012 Eylül ayında Hong Kong’da katıldığım, Asya Meyve Kongresinde; 2011 yılında Çin’e ithalatı en hızla artan, kiraz ve üzüm pazarın yıldız oyuncuları olarak kabul görüyordu. Bir önceki yıla nazaran Kiraz ithalatı %111.7, Üzüm ithalatı da %50 büyümüştü. Çin’e üzüm ihracatında da, kiraz ihracatında da lider ülke Şili. Çin’e üzüm ihracatında, Şili’nin (Pazar Payı %62) ardından, Amerika (%23), Peru (%12) ve Meksika (%3) gelmekte. Çin’e kiraz ihracatında ise, Şili’nin (%79) ardından Amerika (%21) ve Yeni Zelanda (%0,2) geliyor.

Çin’in Yaş Meyve İhracatı

Çin’in yaş meyve ihracatında ise, aslan payı sırasıyla, elma, mandalina ve armut. Bu üç meyvenin Çin’in ihracattındaki payı %76.9. Türkiye ile Çin arasında gıda güvenliği anlaşması olmadığından dolayı biz Çin’e yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştiremezken, Çin Türkiye’ye hali hazırda yaş meyve satıyor. Çin’in ihracatında önemli kalemlerinden elma ve armut Türkiye’ye hali hazırda satılmakta. Bu konu da maalesef gözden kaçan bir konu, burada haksız bir rekabet söz konusu.