Bize Ulaşın

Blog

Guangzhou Günlüğü

Çin ithal ve ihraç malları fuarı, Kanton fuarının yapıldığı şehir olan Guangzhou, Çin’in üç büyük şehirinden birisi. Guangzhou otelleri, Guangzhou daki Türk restoranları, Kanton fuarı, Guangzhou da alışveriş ve daha fazlası bu yazımızda.

Guangzhou taksileri

Shanghay’dan iki saatlik bir uçak yolculuğu ile Guangzhou’ya geliyorum. Çin’de her şehirin taksilerinin sürücüleri o şehirin insanıyken, Guangzhou da taksicilerin çoğu Hunan eyaletinden. Guangzhoulular parayı bulmuş bu tarz işleri dışarıdan gelen insanlara yaptırıyorlar. Shanghay’daki 64 bin taksinin aksine Guangzhou’da 20 bin taksi bulunuyor. Fuar çıkışlarında en büyük sorun taksi, hepsi taksimetreyi çalıştırmadan yüksek fiyatlar söylüyorlar.

Güvensiz şehir Guangzhou

Vizesiz, kaçak göçek gelen zenciler, orta doğu insanları hep burada. Shanghay’daki gibi kendimi rahat hissedemediğim bir şehir. Akşam dışarıda caddeler kalabalık, çekinerek yürüyorsunuz. Şehirde efsaneler var, kanton fuarı zamanı şehirdeki sabıkalılar polis tarafından toplanıp içeri tıkanıyormuş, fuardan sonra tekrar salınıyorlarmış. Zencilerde suç oranı yüksekmiş, polisin bazı durumlarda baş edemediği de söyleniyor. Polis tarafından arkadaşları alınan zenciler karakol etrafında toplanıyormuş, bunun polislerin cesaretini kırdığını söyleyenlerde var. Nitekim dikkat edin, dolandırıcısı, hırsızı, kapkaçcısı, kaçağı çok bu şehirin.

Guangzhou otelleri

Guangzhou’da otel sıkıntısı çekmezsiniz, çok fazla otel bulunuyor. Fuar zamanı otel fiyatları yüksek oluyormuş. Ben Garden Otel‘de kaldım, parayı ben ödemediğimden bilmiyorum ne kadar olduğunu ama asansörleri hariç her şeyi güzel. Aynı cadde üzerinde bulunan Asia International otele de bir iş için gittim orası da güzel otel.

Guangzhou Türk restoranları

Guangzhou’da 6 tane Türk restorantı bulunuyor, bazı restoranlarda yemek sıraları dışarıya taşıyor. Yemek yedikten sonra oturup, ince belli bardakta çay içerken muhabbetin belini kıramıyorsunuz. Çünkü dışarıda birçok kişi sıra bekliyor. En uzun kuyruk Bosphorus restorantta var, yemekleri fena değil ama bize verilen sıra 30 du gerisini siz düşünün. Ben bir dakika dahi beklemem ama yanımızdaki Türkler ya Bosphorus ya da Sofra restoran diyorlar. İkisinin yemekleri de güzel, fiyatlar Shanghay’daki Türk restoranlarına göre hemen hemen aynı. Diğer restoranları Guangzhou da alternatif restoranlar adlı yazımda paylaşacağım.

Kanton fuarı

Çin ithal ve ihraç malları fuarı olan Kanton fuarı, 2009 yılı kriz döneminde Çin ihracatına 56.7 milyar dolarlık katkı sağlamış büyük bir fuar. 107. Kanton fuarı hareketli, fuar üzerine görüştüğüm Çinli firmalar da fuardan memnundular. Türkiye’den bu sene katılım oldukça fazla, Türk iş adamları bu sene fuardaki fiyatların çok yüksek olduğunu söylediler. Kanton fuarında üç dönem bulunuyor, işinizle ilgili bir dönemi seçip sektörünüzle alakalı gelişmeleri görebilirsiniz. Kanton fuarında avantaj yaratmak yazımızı mutlaka okuyunuz.

Alışveriş

Guangzhou’nun, İstiklal caddesi Beijing lu, burada birçok alışveriş merkezi bulunuyor, ben gezemedim fazla vaktim yoktu ve yorgundum.

Elektronik ürünler için; Highsun Electric Appliances Market‘i ziyaret edin. Adresi, 56-58 Donghu Lu.

Oyuncakcılar için; Onelink Int’l Toys & Gifts Wholesale Market‘i ziyaret edin. Adresi, 39 Jiefang Nan Lu.

Elbiseciler için; Highsun String and Cloth Market’i ziyaret edin. Adresi, 429 Yanjiang Dong Lu, Da Sha Tou.

Çin çayı; Fengcun Int’l Tea Market, Kengkou Village, Huai Da Dao Zhong, Fangcun.

Antika; Xiguan Antique City, Lizhiwan Lu.

Bildiğiniz daha farklı mekanları da bu yazının altına ekleyebilirsiniz, ya da yukarıdaki yazdıklarım üzerine de yorum yapabilirsiniz ben hiç birini gezmedim ! Gezecek vaktimde yoktu.